Tai Chi
Tai Chi ze względu na swoje terapeutyczne właściwości jest współcześnie praktykowane jako ćwiczenia pozwalające podnieść sprawność fizyczną i odporność organizmu, a także wspomagające ustabilizować równowagę umysłu. Konieczność koncentrowania się na oddychaniu Tai Chi może wpływać na poprawę koncentracji i powodować ustąpienie pewnych objawów choroby, takich jak na przykład spastyczność (nadmierne napięcie mięśniowe) oraz ból mięśni.
Charakterystyczne dla treningu Tai Chi jest rozciąganie całego ciała we wszystkich kierunkach przy jednoczesnym osadzaniu ciężaru w celu stabilizacji postawy. Podczas ćwiczeń mięśnie, które są naprzemiennie obciążane i rozciągane, ciągle pracują w ruchu skrętnym i spiralnym. Dzięki rozciąganiu struktury ciała powiększają się przestrzenie wewnątrzstawowe.
Rozciąganie, z jakim mamy do czynienia w przypadku przyjmowania postaw i ruchów w Tai Chi, różni się od tego, jakie wyróżniają inne formy stretchingu. W Tai Chi nie zamykamy się do końca, ani nie prostujemy stawów. Praca odbywa się w środkowych zakresach, dzięki czemu pojawia się natychmiastowa reakcja w dowolnym kierunku i nie dochodzi do narażania stawów na uszkodzenie. Zginacze i prostowniki pracują w pełnym zakresie, stabilizując ruch i pozycję. Stanowi znakomitą formę rehabilitacji dla osób dotkniętych urazami stawów lub chorobami zwyrodnieniowymi. Tai Chi wzmacnia także mięśnie, koryguje postawę i wpływa korzystnie na zmysł równowagi.
Przygotowanie do treningu: strój sportowy, buty na zmianę.