WARSZAWA
ul. Lanciego 19 lok.127
Poniedziałek - piątek:
10:00 - 20:00
Konsultacja z USG
Na wizycie u specjalisty ortopedii i traumatologii przeprowadzany jest wywiad medyczny oraz badanie kliniczne z wykorzystaniem aparatu USG.
USG, czyli ultrasonografia jest badaniem nieinwazyjnym z użyciem fali ultradźwiękowej.
Na konsultacji omawiane są aktualne wyniki badań, występujące dolegliwości oraz kwalifikacje do zabiegów. Otrzymujemy również zalecenia i skierowania na dodatkowe badania, jeśli jest taka potrzeba.
ARTOCENTEZA stawu skroniowo-żuchwowego
Artrocenteza, czyli płukanie stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ), to minimalnie inwazyjna procedura, której celem jest pobranie płynu w celu przeprowadzenia jego analizy, ewakuacji nadmiaru płynu gromadzącego się w przebiegu stanów patologicznych oraz podania kwasu hiarunowego Biolevox HA 1,6% do stawu TMJ.
Płukanie stawu skroniowo-żuchwowego jest uzupełnieniem rehabilitacji stomatologicznej.
Częstymi przyczynami zaburzeń TMJ jest nadmierne napięcie mięśniowe w obszarze twarzoczaszki, ból, urazy, bruksizm, zabiegi operacyjne w obrębie twarzy i czaszki, szczękościsk, zgrzytanie zębami, wypychanie języka, przewlekły stres, ścieranie zębów, tężyczka.
Objawami zaburzenia TMJ są m. in. bóle głowy, ból ucha, zawroty głowy, problemy z połykaniem pokarmu, zgrzytanie zębami, nadmierna ruchomość krążka stawowego, trzeszczenia, trzaski oraz wypadający staw.
Procedura zabiegu artrocentezy TMJ przeprowadzana jest w jałowych warunkach pod kontrolą USG. Rozpoczyna się od dezynfekcji miejsca nakłucia. Następnie wykonuje się znieczulenie miejscowe obejmujące skórę, tkankę podskórną oraz torebkę stawową z użyciem roztworu Lignocain 1% 1ml. Po znieczuleniu nakłuwa się staw TMJ igłą 0.8 połączoną ze strzykawką 10 ml 0.9% NaCl, wprowadza się 0.9% NaCl po czym po odłączeniu strzykawki następuję ewakuacja płynu na zewnątrz. Po przepłukaniu stawu TMJ przez ten sam dostęp igły podaje się kwas HA Biolevox 1,6 %. Na koniec wysuwa się igłę, a miejsce wkłucia zabezpiecza jałowym opatrunkiem.
Po iniekcji: Nakłucie stawu TMJ obarczone jest ryzykiem powstania krwiaka w miejscu wkłucia, ból w miejscu wkłucia.
Przeciwskazania: przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, zakażenie skóry i tkanek w okolicy stawu TMJ, uczulenia na kwas HA oraz znieczulenie (Lignocaina 1%).
Leczenie metodą PRP Angel, PRP GLO
Osocze bogatopłytkowe to innowacyjna metoda wykorzystywana w ortopedii do regeneracji, leczenia zmian zwyrodnieniowych stawów obwodowych, dyskopatycznych i zwyrodnieniowych kręgosłupa, a także uszkodzenia chrząstki stawowej, ścięgien więzadeł, mięśni, łąkotek, obrąbka stawowego oraz tkanek miękkich.
W koncentracie płytek krwi zawarte są czynniki wzrostu, które działają gojąco przeciwzapalnie oraz regeneracyjnie.
Jest to leczenie dopełniające rehabilitację kręgosłupa, w tym odcinka szyjnego, oraz innych stawów.
Procedura uzyskania oraz podania PRP w zależności od systemu pobiera się 10 ml (PRP GLO) do 120 ml (PRP Angel) krwi pełnej, a następnie odwirowuje się krew od 15 do 30 min w zależności od systemu. Koncentrat PRP podaje się bezpośrednio na stawy, tkanki. Czas podania gotowego preparatu PRP wynosi ok. 5 min. Podanie preparatu PRP wykonuje się pod kontrolą usg przy użyciu jednorazowego sprzętu, w jałowych warunkach. Pacjent po podaniu PRP pozostaje na obserwacje ok 30 min. Procedurę PRP można wielokrotnie powtarzać.
Po iniekcji: po wykonanym zabiegu PRP pacjent może odczuwać w miejscu podania ból, rozpieranie, dyskomfort w wyniku objętości PRP. Bardzo rzadko występuje zapalenie, obrzęk stawu, podwyższona temperatura ciała. W przypadku powyższych objawów można przyjąć tylko Paracetamol oraz chłodzić miejsce podania PRP. W dniu zabiegu po podaniu koncentratu PRP zaleca się odpoczynek. Pacjent nie powinien przyjmować leków z grupy NLPZ – niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. Ibuprofen, Ketoprofen, Diclofenac pod każdą postacią, również zewnętrznie.
Uwaga: Pacjent przed zabiegiem nie może przyjmować leków przeciwzakrzepowych (48 h przed i 24 h po zabiegu). W dniu pobrania oraz podania PRP możne spożywać posiłki. Bardzo ważne jest, aby pacjent był nawodniony (ok 2l) przed pobraniem krwi.
Blokada sterydowa
Zastosowanie blokady ma na celu wygaszenie zapalenia oraz obrzęku, a w konsekwencji zmniejszenie dolegliwości bólowych. Blokada sterydowa ma zastosowanie w leczeniu ostrego bólu. Podanie blokady ma na celu przygotowanie pacjenta do dalszej rehabilitacji kręgosłupa, w tym odcinka szyjnego, oraz innych stawów.
Wskazaniem do blokady sterydowej są: ostre zapalenie ścięgien, stawów, przyczepów mięśniowych, ostre zapalenie korzenia nerwowego kręgosłupa w przebiegu dyskopatii.
Blokadę wykonuje się z zastosowaniem sterydu (Dexaven 4 mg), sóli fizjologicznej 0,9% oraz Lignocainy 2%.
Zabieg wykonuje się z zastosowaniem jednorazowego sprzętu w jałowych warunkach pod kontrolą USG. Czas zabiegu wynosi ok. 10 min. Czas obserwacji pacjenta po wykonaniu blokady sterydowej – 30 min.
Po iniekcji: Wykonanie blokady sterydowej obarczone jest ryzykiem powstania krwiaka w miejscu wkłucia, pojawienia się bólu w miejscu wkłucia, wzrostem glukozy we krwi, nadciśnieniem tętniczym, nasileniem zmian skórnych.
Przeciwskazania: przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, nadciśnienie tętnicze, jaskra, cukrzyca, depresja, zmiany skórne oraz aktywna infekcja.
Uwaga: Pacjent do zabiegu powinien zgłosić się z osobą towarzyszącą. Po zabiegu nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych.
BIOLEVOX HA 1,6 %
Hialuronian sodu jest odpowiedzialny za lepkość i elastyczność mazi stawowej. Dzięki swoim właściwościom smarującym i amortyzującym umożliwia bezbolesny, fizjologiczny ruch w stawie. Oprócz tego zaopatruje on chrząstkę stawową w substancje odżywcze. Uzupełnienie mazi stawowej przez wstrzyknięcie dostawowe hialuronianu sodu poprawia elastyczność i lepkość mazi stawowej. W ten sposób, już po pierwszej iniekcji dostawowej poprawia się ruchomość stawu oraz zmniejsza się poziom odczuwalnego bólu powstającego w wyniku uszkodzenia chrząstki stawowej.
Informujemy, iż dr n. med. Piotr Godek przyjmuje jedynie pacjentów Naszej Placówki - REHADENT. Jedynym odstępstwem jest zabieg ARTOCENTEZY, czyli płukania stawu skroniowo-żuchwowego.
Pacjent ten powinien posiadać ze sobą skierowanie/zaświadczenie/opis z wizyty wystawiony przez specjalistę chirurgii twarzowo-szczękowej, chirurga stomatologicznego lub fizjoterapeutę, który stwierdza potrzebę wykonania płukania stawu, ze wskazaniem, który to staw - L/P.
W przypadku potrzeby wykonania innego zabiegu niż artrocenteza przeprowadzonego przez dr. Piotra Godka wymagana jest Pierwsza wizyta diagnostyczna u naszych fizjoterapeutów/osteopatów, którzy w dalszym procesie pokierują do doktora na konsultacje oraz iniekcję.
Na każdą wizytę bardzo prosimy o zabranie ze sobą aktualnych wyników badań obrazowych (płytę CD). Opis badania nie jest wymagany.
Wirtualny spacer po Rehadent - zobacz
KONTO - PKO BP Nr 65 1020 1042 0000 8102 0367 3142
WARSZAWA ul. Lanciego 19 lok. 127
Poniedziałek - piątek: 10:00 - 20:00