Osocze bogatopłytkowe (PRP)
Osocze bogatopłytkowe (PRP) to nowoczesna metoda stosowana w ortopedii, która wspiera regenerację i leczenie zmian zwyrodnieniowych stawów obwodowych, kręgosłupa dyskopatycznego i zwyrodnieniowego, a także uszkodzeń chrząstki stawowej, ścięgien, więzadeł, mięśni, łąkotek, obrąbka stawowego oraz tkanek miękkich.
W PRP zawarte są czynniki wzrostu, które mają działanie przeciwzapalne, regeneracyjne oraz wspomagają gojenie się tkanek.
Jest to terapia uzupełniająca rehabilitację kręgosłupa, w tym odcinka szyjnego, oraz innych stawów.
Procedura uzyskania PRP polega na pobraniu od 10 ml (PRP GLO) do 120 ml (PRP Angel) pełnej krwi, którą następnie odwirowuje się przez 15-30 minut, w zależności od systemu. Gotowy koncentrat PRP podaje się bezpośrednio do stawów i tkanek, a samo podanie trwa około 5 minut. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą USG, z użyciem jednorazowego sprzętu w sterylnych warunkach. Po podaniu PRP pacjent pozostaje na obserwacji przez około 30 minut, a procedurę można powtarzać wielokrotnie.
Po zabiegu pacjent może odczuwać ból, rozpieranie lub dyskomfort w miejscu podania PRP, a rzadko mogą wystąpić zapalenie, obrzęk stawu czy podwyższona temperatura ciała. W przypadku takich objawów zaleca się przyjmowanie Paracetamolu i chłodzenie miejsca podania. Po zabiegu zaleca się odpoczynek, a pacjent nie powinien przyjmować leków z grupy NLPZ, takich jak Ibuprofen, Ketoprofen czy Diclofenac.
Pacjent nie może przyjmować leków przeciwzakrzepowych na 48 godzin przed i 24 godziny po zabiegu. W dniu pobrania i podania PRP można spożywać posiłki, a ważne jest, aby pacjent był odpowiednio nawodniony (około 2 litry wody) przed pobraniem krwi.