Rehadent Instagram

UMÓW WIZYTĘ

Rehabilitacja
  1. pl
  2. en
  3. uk
Rehabilitacja
Rehabilitacja

WARSZAWA
ul. Lanciego 19 lok.127

Poniedziałek - piątek:
10:00 - 20:00

Rehabilitacja
Rehabilitacja

Joanna Chmielewska-Walczak - więcej...

Barbara Jamróz - więcej...

Badanie wykonujemy wg protokołu ESSD i jesteśmy osobami posiadającymi certyfikat ESSD w zakresie wykonywania badań FEES.

 

FEES polega na endoskopowej ocenie gardła i krtani. Jest to badanie wykonywane przez dr n. med. Barbarę Jamróz oraz dr n. med. Joanna Chmielewska-Walczak, które zdobyły wiedzę z zakresu diagnostyki instrumentalnej zaburzeń połykania pod patronatem European Society for Swallowing Disorders.

FEES to badanie uznawane na świecie za „złoty standard” w diagnostyce dysfagii ustno-gardłowej.

Nasza placówka REHADENT oferuje zarówno badanie jak i rehabilitację dla osób z zaburzeniami połykania.

 

 

Dysfagia, czyli problem z połykaniem:
 

Problemy z połykaniem mogą dotyczyć połykania śliny lub przechodzenia pokarmów i płynów z jamy ustnej do żołądka. Zaburzenia połykania określa się mianem dysfagii. Dysfagia to subiektywne wrażenie trudności w połykaniu lub utrudnionego przechodzenia pokarmu lub płynu z jamy ustnej do żołądka. Może przyjmować postać przedprzełykową lub przełykową. W przypadku, kiedy problemy z połykaniem występują na poziomie jamy ustnej mówimy o postaci przedprzełykowej. W sytuacji, kiedy pacjent doświadcza uczucia zalegania kęsa za mostkiem, rozpierania, gniecenia w klatce piersiowej, przeszkody w przełyku albo uczucia zatrzymania się pokarmu w czasie przemieszczania się przez przełyk mówimy o dysfagii przełykowej.

 

Do przyczyn dysfagii przedprzełykowej zalicza się:
 

Miejscowe zmiany strukturalne, zaburzenia nerwowo-mięśniowe.

 

Do przyczyn dysfagii przełykowej zalicza się:
 

Zwężenie przełyku, zaburzenie motoryki, choroby narządów sąsiadujących z przełykiem.

 

Przyczyny zaburzenia połykania:
 

Połykanie to akt trójfazowy. Biorą w nim udział: jama ustna, gardło i przełyk. Faza ustna ma charakter dowolny, natomiast gardłowa i przełykowa odruchowy. To oznacza, że dwie ostatnie fazy przełykania są niezależne od woli osoby.

 

Wskazania do badania i najczęściej zgłaszane objawy dysfagii:
 

Problemy z połykaniem wiążą się z występowaniem bardzo charakterystycznych objawów. Osoby cierpiące na dysfagie przedprzełykową bardzo często doświadczają trudności w formowaniu kęsa pokarmowego i przesuwaniu go w kierunku gardła. Objawom tym może towarzyszyć kaszel, wylewanie się pokarmu przez nos, krztuszenie się. Wśród innych objawów zaburzeń połykania wskazuje się na: uczucie drapania w gardle, kichanie, łzawienie i suchy kaszel pojawiający się podczas posiłku.

W przypadku dysfagii przełykowej problem jest obserwowany na poziomie gardła lub przełyku. Występuje uczucie przeszkody podczas połykania, rozpieranie lub gniecenie w klatce piersiowej, wymioty, kaszel i odkrztuszanie.

Dodatkowe najczęściej zgłaszane objawy dysfagii:

Zaleganie pokarmów w jamie ustnej lub gardle, zachłystywanie się, krztuszenie, zadławienie się, trudności w zainicjowaniu przełknięcia, niezamierzony spadek masy ciała, ból za mostkiem, zgaga, pieczenie, odbijanie – nasilenie dolegliwości w pozycji leżącej, ślinotok, ulewanie treści pokarmowej, wymioty, cofanie się treści pokarmowych do nosa, łatwiejsze połykanie pokarmów o określonej konsystencji, kaszel w czasie picia lub jedzenia, zmiana jakości głosu po posiłku, wydłużony czas spożywania posiłku, zmęczenie, przetrzymywanie pokarmu w ustach, nawracające infekcje dolnych dróg oddechowych.

 

Leczenie dysfagii:
 

Dysfagia może być symptomem poważniejszych jednostek chorobowych lub konsekwencją urazu. Najważniejsze w jej leczeniu jest zdiagnozowanie źródła problemu. W przypadku zmian chorobowych należy się spodziewać, iż funkcje przełykania powrócą wraz z wyleczeniem jednostki chorobowej. W przypadku urazów w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego oraz urazów bezwładnościowych odcinka szyjnego niezbędne jest wdrożenie odpowiedniej terapii.

 

Przebieg wizyty:

Badanie fiberoskopem jest bezbolesne i trwa do 10 minut. Wykonywane jest poprzez wprowadzenie giętkiego nasofiberoskopu przez przewód nosowy, przechodzi się przez nosogardło aż do wysokości gardła środkowego. Uwidocznione zostają gardło środkowe, dolne oraz krtań.

Pierwsza część badania polega na ocenie anatomii i fizjologii struktur gardła i krtani ze szczególnym uwzględnieniem specyficznych prób nakierowanych na czynność połykania. Oceniamy obecność odruchów obronnych krtani a następnie ocenie podlega połykanie śliny płynów i pokarmów.

W kolejnej części badania oceniamy skuteczność manewrów terapeutycznych wspomagających bezpieczeństwo i efektywność połykania. Jest to część, która różni się, w zależności od prezentowanych przez pacjenta objawów.

Badanie zostaje nagrane w formie wideo a omówienie wyników następuje po badaniu.

 

 

Przygotowanie do wizyty:

Prosimy o zabranie ze sobą jedzenie o różnych konsystencjach (np. bułkę, jogurt, ciastka) – podczas badania oceniamy połykanie płynów i pokarmów.

Informujemy iż każde dziecko z zaburzeniami połykania w wieku 0-5 lat zobowiązane jest w pierwszej kolejności do odbycia "konsultacji zaburzeń połykania". Wizyta może odbyć się w gabinecie w Naszej placówce REHADENT lub może zostać przeprowadzona online. Na wizycie omawiane są występujące problemy, wcześniej przeprowadzone badania, diagnozy i opisy z wizyt u innych specjalistów. Zostaje również omówiony plan leczenia i przedstawione dalsze kroki jakie pacjent powinien podjąć w dalszym leczeniu zaburzeń połykania.

Jednym z elementów procesu leczenia zaburzeń w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego (TMD) czy urazów bezwładnościowych odcinka szyjnego - whisplash jest przywrócenie właściwego przebiegu funkcji biologicznych związanych z tworzeniem głosu, mówienia i połykania tj.:

• prawidłowego toru oddechowego i sposobu poboru powietrza,

• pozycji spoczynkowej języka, warg i żuchwy,

• odgryzania oraz obróbki kęsa pokarmowego (żucie),

• połykania.
 

Przebieg wyżej wymienionych funkcji jest kluczowy m.in. dla:

• kształtowania się struktur twarzoczaszki,

• prawidłowego funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego,

• przebiegu oraz utrzymania efektów leczenia ortodontycznego i protetycznego,

• ustalenia i utrzymania normatywnej pozycji głowy,

• uzyskania funkcjonalnej równowagi mięśniowej w obszarze ustno-twarzowym.

 

Nieprawidłowy przebieg tych funkcji może stanowić przyczynę: wad zgryzu, zaburzeń laryngologiczno-foniatrycznych, TMD, wad wymowy, czy obturacyjnego bezdechu sennego.

BADANIE FEES - NASOFIBEROSKOPOWE BADANIE POŁYKANIA

(ang. Fiberoptic endoscopic evaluation of swallowing)

Zaburzenia połykania

Rehadent

UMÓW WIZYTĘ

Rehabilitacja
Wirtualny spacer po Rehadent

Wirtualny spacer po Rehadent - zobacz

Rehadent adres

KONTO - PKO BP Nr 65 1020 1042 0000 8102 0367 3142

WARSZAWA ul. Lanciego 19 lok. 127

Poniedziałek - piątek: 10:00 - 20:00

Godziny pracy
Rehadent numer telefonu
Rehadent