Whiplash – uraz smagnięcia biczem

jest terminem powszechnie stosowanym w opisie urazów odcinka szyjnego kręgosłupa.

Whiplash to uraz kręgosłupa, do którego najczęściej dochodzi, gdy samochód jest uderzony z tyłu w wypadku drogowym. Ofiara zderzenia jest nieświadoma i nieprzygotowana na zbliżającą się kolizję, a następująca w wyniku kolizji sekwencja przyspieszania i zwalniania powoduje urazy tkanek miękkich w górnej części ciała. Należy jednak pamiętać, że uraz kręgosłupa szyjnego może wystąpić w każdym wypadku, w którym występuje różnica przyspieszenia głowy w stosunku do reszty ciała.

Częstotliwość zgłaszanych urazów szyi wzrasta na przestrzeni ostatnich lat

Wypadki na hulajnogach

Wypadki samochodowe

Wypadki komunikacyjne

Uraz whiplash – uraz odcinka szyjnego kręgosłupa – jest to zespół objawów, które występują w wyniku doznanego urazu, do którego dochodzi na skutek nagłego odciągnięcia głowy ku tyłowi, a następnie odgięcia głowy do przodu. Do urazów tego typu najczęściej dochodzi podczas wypadków samochodowych.

Objawy jakie towarzyszą pacjentom po tym urazie to:

Ból stawu skroniowo-żuchwowego

Bóle karku i szyi

Zaburzenie widzenia i orientacji

Trudności z przełykaniem

Bóle i zawroty
głowy

W trakcie wypadku uszkodzeniu ulec mogą mięśnie, ścięgna, krążki międzykręgowe, a także nerwy.  Leczenie powinno być wdrożone w maksymalnie krótkim czasie od wystąpienia urazu. W przeciwnym razie może dojść do powstania bólu przewlekłego.

Rehabilitacja szyi powinna być dobierana indywidualnie do każdego pacjenta a leczenie urazu whiplash powinno być kompleksowe.

Zespół naszych ekspertów- członków stowarzyszenia urazSzyjny.pl rozpoczął badania mające na celu rzetelne zbadanie występujących korelacji oraz skuteczności leczenia, pourazowej niestabilności odcinka szyjnego przez zastosowanie specjalnych szyn (okluzyjnych) zakładanych na zęby.

Pracujemy również nad rozwojem urządzenia rejestrującego pozycję głowy oraz pomagającego poprawnie wykonywać ćwiczenia mięśni głębokich.

EKSPERCI O WHIPLASH

dr. n. med. Piotr Godek – ortopeda, osteopata

Specjalizuje się w diagnostyce USG narządu ruchu, terapii manualnej schorzeń stawów i kręgosłupa, ze szczególnym uwzględnieniem osteopatii. Pod kontrolą USG wykonuje iniekcje dostawowe, okołostawowe i kręgowe (blokady) w ostrych zespołach bólowych. Pod kontrolą USG wykonuje procedury ORTHOKINE, PRP GLO, PRP Angel, Goldic w leczeniu zmian zapalnych i zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa oraz zabiegi KRIOLEZJI i TERMOLEZJI w leczeniu przewlekłych zespołów bólowych kręgosłupa. Wykonuje zabiegi RADIOSYNOWEKTOMII w zapaleniach stawów pochodzenia zwyrodnieniowego, reumatoidalnego, pourazowego.

mgr Jakub Przychodzeń - fizjoterapeuta

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczestnik licznych kursów i szkoleń z zakresu fizjoterapii, terapii manualnej, stabilizacji, manipulacji i anatomii palpacyjnej

PROFILAKTYKA - POZYCJA ZA KIEROWNICĄ

Profilaktyką mogą być przede wszystkim bezpieczna jazda, respektowanie zasady ograniczonego zaufania żeby zmniejszyć ryzyko kolizji na drodze. Naszą misją jest wpojenie właściwych zachowań kierowcy począwszy od zajęcia właściwej pozycji za kierownicą, poprzez skupienie się wyłącznie na jeździe aż po odpowiednie dozowanie czasu podróży. Tego i innych ważnych zachowań podczas jazdy uczy Robert Czarnecki

ROBERT CZARNECKI

Kierowca wyścigowy, wicemistrz Polski w Rallycross, instruktor doskonalenia techniki jazdy, instruktor sportu samochodowego. Współtwórca i wiceprezes stowarzyszenia urazSzyjny.pl.

To czego uczy swoich uczniów to  świadomość, zarządzanie prędkością, zrozumienie wpływu czasu reakcji na drogę hamowania, wpływ czucia pojazdu na nasz czas reakcji. W pierwszej fazie nauki stawia na wyuczenie odruchów – awaryjne hamowanie, później myślenie co się dzieje – maksymalne zmniejszenie skutków zderzenia. Dopiero dużo później doskonalenie umiejętności jazdy sportowej.

Scroll to Top