15 kwietnia, 2024

Repozycja krążka stawowego w znieczuleniu miejscowym

Szacuje się, że dysfunkcje stawu skroniowo – żuchwowego dotykają ponad 80% populacji dorosłych a etiologia problemów jest skomplikowana. Jedną z takich dysfunkcji jest  zablokowanie krążka stawowego, które może zdarzyć się w różnych sytuacjach. Dyslokacja krążka z zablokowaniem może być spowodowane przyczynami bezpośrednimi (np. uraz) lub pośrednimi (długoletnie nieprawidłowe ustawienie stawu oraz jego zaburzona funkcja). Nieprawidłowe obciążenie powoduje często w początkowej fazie problemów ze stawem skroniowo żuchwowym kliki stawowe, które są wyrazem niestabilności krążka stawowego.

Zablokowanie krążka stawowego ma charakterystyczny przebieg. Otwarcie ust powoduje zsunięcie się krążka z głowy żuchwy, a zablokowanie w tej nieprawidłowej pozycji powoduje ograniczenie otwarcia ust przez pacjenta. Im bardziej próbuje to zrobić, tym większe ma dolegliwości bólowe. Mogą występować wówczas ból w okolicy uszu, żuchwy, szczęki,  skroni czy oka, trudności w jedzeniu ze względu na mały zakres otwarcia ust czy też szczękościsk i wzmożone napięcie w okolicy szyi oraz głowy.  Zazwyczaj poprawy nie dają standardowe leki NLPZ.

Objawy zablokowania krążka stawowego:

  • Ból stawu skroniowo – żuchwowego (nasilający się przy otwieraniu)
  • Miejscowy stan zapalny z towarzyszącym wzmożeniem napięcia mięśni w okolicy stawu skroniowo – żuchwowego
  • Ograniczone otwarcie ust (do max. 20-30mm)
  • Ograniczona protruzja (wysunięcie żuchwy do przodu)
  • Brak ruchu laterotruzji (dobocznego ruchu żuchwy w stronę zdrowego stawu)
  • Defleksja (zbaczanie żuchwy podczas otwarcia bez powrotu do linii pośrodkowej)

Dzięki zastosowaniu unikalnej procedury repozycji krążka stawowego pod znieczuleniem miejscowym jesteśmy w stanie przywrócić jego prawidłową pozycję. Lekarz – specjalista ortopedii i traumatologii  pod kontrolą USG dokonuje iniekcji z lekiem przeciwbólowym bezpośrednio do stawu. Po upływie kilku minut (potrzebnych by znieczulenie zaczęło działać) terapeuta technikami manualnymi repozycjonuje krążek w stawie skroniowo – żuchwowym. Zabieg jest w pełni bezpieczny, a znieczulenie pozwala ominąć reakcję przeciążonych tkanek.

Niekiedy – w sytuacjach ekstremalnych zablokowania krążka – konieczne jest płukanie stawu zakończone podaniem kwasu hialuronowego.  Pozwala to wypłukać mediatory stanu zapalnego z jamy stawowej, zniszczyć patologiczne zrosty i odżywić tkanki, które przez wiele lat miały ograniczoną trofikę.  Najnowsze badania wykazują, że poziom poprawy jest zależny od czasu pojawienia się incydentu zablokowania do momentu zgłoszenia się pacjenta na terapię.

Wyobraź sobie życie bez bólu i ograniczeń ruchowych

Umów się na wizytę już dziś!

Scroll to Top