15 kwietnia, 2024

Nowa usługa stomatologiczna w Rehadent – profesjonalna higienizacja zębów

Na czym polega zabieg ?

Jest to kompleksowy zabieg oczyszczania zębów, będący obok higieny jamy ustnej w domu i regularnych kontroli u dentysty, podstawą profilaktyki stomatologicznej.

Polega na dokładnym oczyszczeniu zębów z  miękkiej płytki, kamienia nazębnego oraz wszelkich osadów. Kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna, dlatego jego usunięcie nie jest możliwe w trakcie tradycyjnego szczotkowania zębów w domu.

Zalegający kamień i osad jest przyczyną :

 • Krwawienia dziąseł, podczas mycia zębów
 • Zaczerwieniania i obrzęku dziąseł oraz ich bolesności
 • Nieprzyjemnego zapachu z ust
 • Ubytków próchnicowych, które powstają pod złogami i nie są widoczne na pierwszy rzut oka
 • Paradontozy, czyli rozchwiania zębów (co może prowadzić do ich wypadania)

Główne wskazania do wykonania profesjonalnej higieny jamy ustnej :

 • Obecność osadu i kamienia nazębnego
 • Krwawiące dziąsła, podczas szczotkowania
 • Obrzęk, ból, zaczerwienienie dziąseł
 • Nieświeży oddech
 • Przebarwienia na szkliwie zębów
 • Tendencja do rozwoju próchnicy
 • Spożywanie dużej ilości cukru, kawy, herbaty, palenie papierosów
 • Noszenie aparatu ortodontycznego
 • Planowany zabieg wybielania zębów

Zabieg higienizacji trwa ok 60min i składa się z kilku etapów. Na początku higienistka przeprowadza z Pacjentem wywiad, by potwierdzić bądź wykluczyć choroby i alergie, poznać jego nawyki żywieniowe oraz dowiedzieć się jak Pacjent dba o swoje zęby w domu.

Następnie zaprasza Pacjenta na fotel, gdzie odbywa się zabieg. Jego główne etapy to :

 1. Skaling – usuwanie zmineralizowanej płytki nazębnej, czyli kamienia nazębnego za pomocą skalera ultradźwiękowego. Usuwany zostaje kamień nad- i poddziąsłowy
 2. Piaskowanie – usuwanie osadów i przebarwień z powierzchni zębów oraz z przestrzeni międzyzębowych. W tym celu wykorzystuje się piaskarkę – specjalistyczne urządzenie, które za pomocą strumienia skoncentrowanych mikrocząsteczek specjalnego proszku (piasku stomatologicznego) wprowadzanych do jamy ustnej pod ciśnieniem, co przywraca zębom gładkość i biel
 3. Fluoryzacja – pokrywanie oczyszczonych powierzchni zębów specjalnym preparatem zawierającym fluor, co pozwala na wzmocnienie szkliwa, zwiększa jego odporność na działanie kwasów oraz zmniejsza ryzyko próchnicy

W trakcie wizyty higienizacyjnej wykonywana jest dokumentacja zdjęciowa – przed i po zabiegu. Na podstawie zdjęć higienistka przeprowadza rozmowę motywacyjną z pacjentem, wskazuje obszary wymagające poprawy higieny, informuje o zagrożeniach związanych z niewystarczającym dbaniem o zęby, a także o korzyściach jakie płyną  z posiadania zdrowej jamy ustnej dla całego organizmu człowieka

Na koniec przeprowadzany jest instruktaż higieny jamy ustnej oraz indywidulane dobranie produktów wg potrzeb Pacjenta.

Zalecenia pozabiegowe wydawane są na piśmie.

Zabieg higienizacji standardowo powinien być wykonywany co 6 miesięcy, jednak w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego lub choroby przyzębia nawet co 3 miesiące.

W Rehadent pracujemy na najnowszym  sprzęcie szwajcarskiej firmy EMS – AIRFLOW® Prophylaxis Master, co pozwala nam na wykonywanie innowacyjnej procedury GBT (Giuded Biofilm Teraphy)

Na czym polega procedura GBT ?

GBT  to kompleksowy zabieg polegający na całkowitym usunięciu szkodliwej płytki bakteryjnej (zwanej biofilmem), osadów i kamienia z całej jamy ustnej wraz z fluoryzacją.

 Jest niezwykle precyzyjny, a przy tym nieinwazyjny, bezpieczny i bezbolesny. Nie tylko oczyszcza powierzchnię zębów z płytki i kamienia nazębnego, ale również dziąsła, kieszonki dziąsłowe i inne tkanki miękkie jamy ustnej. Zabieg przeznaczony jest dla pacjentów od 7 roku życia.

GBT – 8 kroków do idealnie czystej i zdrowej jamy ustnej :

 1. Ocena – dokonuje się przeglądu zębów, by ocenić stan jamy ustnej.
 2. Wybarwienie – przy zastosowaniu gąbek wybarwiających na kolor fioletowy pokazuje się Pacjentowi miejsca, których nie doczyszcza w swojej codziennej pielęgnacji.
 3. Motywacja – należy uświadomić Pacjentowi wagę profilaktyki, przeprowadzając instruktaż higieny w warunkach domowych.
 4. Airflow – na tym etapie za pomocą dyszy z podgrzewaną wodą i z piaskiem o mikronowej średnicy oczyszczane są naturalne zęby, wypełnienia i implanty. Biofilm jest usuwany nad- i poddziąsłowo, a w następnej kolejności oczyszczane są tkanki miękkie.
 5. Perioflow – to również usuwanie biofilmu, ale tego, który zalega w głębokich kieszonkach oraz przestrzeniach międzykorzeniowych w obrębie wielokorzeniowych zębów.
 6. Piezon – na tym etapie usuwany jest kamień nazębny, zarówno nad- jak i poddziąsłowo. Oczyszczone zostają też kieszonki i okolice wokół implantów i uzupełnień protetycznych
 7. Kontrola –  higienistka sprawdza efekty zabiegów, czyli czy biofilm i kamień zostały usunięte całkowicie. Stawia diagnozę stanu próchnicy, po czym zabezpiecza zęby fluorem.
 8. Plan wizyty – na koniec pozostaje zaplanowanie harmonogramu następnych wizyt. Higienistka robi to, opierając się na potrzebach klinicznych Pacjenta.

Broszura informacyjna dla Pacjenta : EMS PDF-Viewer (ems-dental.com)

W Rehadent zabieg higienizacji wykonuje dypl. Higienistka stomatologiczna Aleksandra Prezgot – Marciniak. Dokładność i precyzję zabiegu dodatkowo zapewnia praca w powiększeniu lup stomatologicznych 😊

Wyobraź sobie życie bez bólu i ograniczeń ruchowych

Umów się na wizytę już dziś!

Scroll to Top