Poniedziałek - piątek: 10:00 - 20:00
WARSZAWA ul. Lanciego 19 lok. 127
KONTO - PKO BP Nr 65 1020 1042 0000 8102 0367 3142
Wirtualny spacer po Rehadent - zobacz
Jednym z elementów procesu leczenia zaburzeń w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego (TMD) czy urazów bezwładnościowych odcinka szyjnego - whisplash jest przywrócenie właściwego przebiegu funkcji biologicznych związanych z tworzeniem głosu, mówienia i połykania tj.:
• prawidłowego toru oddechowego i sposobu poboru powietrza,
• pozycji spoczynkowej języka, warg i żuchwy,
• odgryzania oraz obróbki kęsa pokarmowego (żucie),
• połykania.
Przebieg wyżej wymienionych funkcji jest kluczowy m.in. dla:
• kształtowania się struktur twarzoczaszki,
• prawidłowego funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego,
• przebiegu oraz utrzymania efektów leczenia ortodontycznego i protetycznego,
• ustalenia i utrzymania normatywnej pozycji głowy,
• uzyskania funkcjonalnej równowagi mięśniowej w obszarze ustno-twarzowym.
Nieprawidłowy przebieg tych funkcji może stanowić przyczynę: wad zgryzu, zaburzeń laryngologiczno-foniatrycznych, TMD, wad wymowy, czy obturacyjnego bezdechu sennego.
Problemy z połykaniem mogą dotyczyć połykania śliny lub przechodzenia pokarmów i płynów z jamy ustnej do żołądka. Zaburzenia połykania określa się mianem dysfagii. Dysfagia to subiektywne wrażenie trudności w połykaniu lub utrudnionego przechodzenia pokarmu lub płynu z jamy ustnej do żołądka. Może przyjmować postać przedprzełykową lub przełykową. W przypadku, kiedy problemy z połykaniem występują na poziomie jamy ustnej mówimy o postaci przedprzełykowej. W sytuacji, kiedy pacjent doświadcza uczucia zalegania kęsa za mostkiem, rozpierania, gniecenia w klatce piersiowej, przeszkody w przełyku albo uczucia zatrzymania się pokarmu w czasie przemieszczania się przez przełyk mówimy o dysfagii przełykowej.
Połykanie to akt trójfazowy. Biorą w nim udział: jama ustna, gardło i przełyk. Faza ustna ma charakter dowolny, natomiast gardłowa i przełykowa odruchowy. To oznacza, że dwie ostatnie fazy przełykania są niezależne od woli osoby.
Zaburzenia połykania mogą mieć wiele przyczyn. Do przyczyn dysfagii przedprzełykowej zalicza się:
• miejscowe zmiany strukturalne,
• zaburzenia nerwowo-mięśniowe,
Do przyczyn dysfagii przełykowej zalicza się:
• zwężenie przełyku,
• zaburzenie motoryki,
• choroby narządów sąsiadujących z przełykiem.
Problemy z połykaniem wiążą się z występowaniem bardzo charakterystycznych objawów. Osoby cierpiące na dysfagie przedprzełykową bardzo często doświadczają trudności w formowaniu kęsa pokarmowego i przesuwaniu go w kierunku gardła. Objawom tym może towarzyszyć kaszel, wylewanie się pokarmu przez nos, krztuszenie się. Wśród innych objawów zaburzeń połykania wskazuje się na: uczucie drapania w gardle, kichanie, łzawienie i suchy kaszel pojawiający się podczas posiłku.
W przypadku dysfagii przełykowej problem jest obserwowany na poziomie gardła lub przełyku. Występuje uczucie przeszkody podczas połykania, rozpieranie lub gniecenie w klatce piersiowej, wymioty, kaszel i odkrztuszanie.
Dysfagia może być symptomem poważniejszych jednostek chorobowych lub konsekwencją urazu. Najważniejsze w jej leczeniu jest zdiagnozowanie źródła problemu. W przypadku zmian chorobowych należy się spodziewać, iż funkcje przełykania powrócą wraz z wyleczeniem jednostki chorobowej. W przypadku urazów w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego oraz urazów bezwładnościowych odcinka szyjnego niezbędne jest wdrożenie odpowiedniej terapii.
Poniedziałek - piątek:
10:00 - 20:00
WARSZAWA
ul. Lanciego 19 lok.127