Rehadent Instagram

UMÓW WIZYTĘ

Rehabilitacja
  1. pl
  2. en
  3. uk
Rehabilitacja
Rehabilitacja

WARSZAWA
ul. Lanciego 19 lok.127

Poniedziałek - piątek:
10:00 - 20:00

Rehabilitacja
Rehabilitacja
15 marca 2023

Co strzela w stawie
skroniowo-żuchwowym?

Autor: Karolina Łukasik

 

,,Coś jest nie tak z moją szczęką, przeskakuje mi kiedy jem’’, ,, Kiedy wyprostuję nogę to coś strzela mi w kolanie”, ,,Jak wyciskam na klatę 100 kg to strzela mi w barku”, ,,Co jeść na strzelające stawy?”, ,,Klika mi w biodrze przy wchodzeniu po schodach”

 

Strzelanie, klikanie, przeskakiwanie, trzaski … czyli dźwięki stawowe, które towarzyszą wielu osobom w trakcie ich życia. Odgłosy mogą dochodzić z różnych stawów, w rozmaitych momentach i mieć przeróżne przyczyny. Jeśli jesteś jedną z osób, które akurat zastanawiają się co klika w ich stawie skroniowo-żuchwowym, ten artykuł jest dla Ciebie!
 

Czym jest staw skroniowo-żuchwowy?

Staw skroniowo-żuchwowy (SSŻ lub TMJ z ang. temporomandibular joint) jest jednym z najważniejszych i najbardziej skomplikowanych stawów w organizmie. Umożliwia i  zjedzenie ulubionego spaghetti i śpiewanie pod prysznicem. SSŻ to połączenie między kością skroniową i żuchwą (dolną szczęką). Kiedy masz usta szeroko otwarte obie części stawu ustawione są częściami wypukłymi względem siebie - wyobraź sobie, że na stole kładziesz butelkę wody, a na niej chcesz położyć kolejną butelkę napoju (również leżącą na boku) - górna spadłaby, prawda? Na szczęście natura zabezpieczyła nasze stawy skroniowo-żuchwowe przed tą sytuacją i wyposażyła je w dodatkową strukturę zwiększającą dopasowanie powierzchni stawowych, a przede wszystkim umożliwiającą wykonywanie złożonych ruchów - krążek stawowy.

Jak otwieramy usta? **

Krążek stawowy dzieli jamę stawu na dwa piętra: górne i dolne.

W trakcie ruchu otwierania ust głowa żuchwy wykonuje:

1. Najpierw ruch rotacyjny odbywający się w dolnym piętrze (głowa żuchwy kręci się w miejscu znajdując się we wklęsłej części kości skroniowej, w tzw. dołku stawowym) - pierwsze około 20-25mm otwarcia ust

2. Następnie ruch translacyjny odbywający się w piętrze górnym (głowa żuchwy, wraz z krążkiem, ślizga się w dół i przód, jednocześnie wjeżdżając na wypukłą część kości skroniowej, tzw. guzek stawowy) - kolejne około 20-30mm otwarcia ust

3. W przypadku dalszego otwierania ust głowa żuchwy przekracza guzek stawowy

 

W tej translacyjnej drodze krążek stawowy towarzyszy głowie żuchwy i powinien znajdować się na niej w określonym położeniu.

Mhmm, a co jeśli jednak tak nie jest?

 

To w końcu kiedy klika?

Czasami zdarza się, że krążek stawowy nie znajduje się w tym miejscu w którym powinien i nie towarzyszy tak gładko głowie stawowej w trakcie jej drogi. Mówimy wtedy o przemieszczeniu krążka. Jest to sytuacja kiedy (najczęściej) znajduje się on zbyt bardzo do przodu - a więc, żeby móc otworzyć usta głowa żuchwy, musi ,,wjechać” na leżący przed nią krążek i właśnie wtedy słychać charakterystyczne ,,kliknięcie” (w tzw. przemieszczeniu bez zablokowania).

 

Jest to najczęstsza sytuacja powodująca klikanie. Jednak nie jedyna.

Niektórym przecież klika przy zamykaniu ust, innym przy ruchu żuchwą w prawą stronę. A jeszcze inni już nie słyszą klikania, a jednak nie mogą otworzyć szeroko ust i czują ból.

Dlatego tak ważne jest indywidualne badanie przeprowadzone przez specjalistę, który określi przyczynę klikania i przedstawi możliwości leczenia.

Jeśli chcesz zająć się zdrowiem swoich stawów, możesz zapisać się na wizytę tutaj.

 

 

* artykuł dla Pacjentów zawierający uproszczony opis
** źródło: ,,Leczenie dysfunkcji skroniowo-żuchwowych i zaburzeń zwarcia”, Jeffrey P. Okeson / Redakcja naukowa wydania polskiego: Katarzyna Grocholewicz

 

Rehadent

UMÓW WIZYTĘ

Rehabilitacja
Wirtualny spacer po Rehadent

Wirtualny spacer po Rehadent - zobacz

Rehadent adres

KONTO - PKO BP Nr 65 1020 1042 0000 8102 0367 3142

WARSZAWA ul. Lanciego 19 lok. 127

Poniedziałek - piątek: 10:00 - 20:00

Godziny pracy
Rehadent numer telefonu
Rehadent