17 maja, 2023

Terapia języka jako element rehabilitacji stomatologicznej

Autor: Hubert Krzyżowski 

Logopeda ogólny i kliniczny, trener emisji głosu. Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku logopedia ogólna i kliniczna. Uczestnik wielu szkoleń z zakresu terapii miofunkcjonalnej, kinesiotapingu, terapii głosu i oddechu.

Wielu z nas język przede wszystkim kojarzy się z mową (artykulacja). Nierzadko stanowi on narzędzie codziennej pracy. Statystycznie około 70% zawodów to praca głosem. Oprócz funkcji wytwórczej mowy, język pełni szereg innych – istotnych dla zdrowia ról. Są to m.in. funkcja redukcji napięcia mięśni żucia, które aktywne są podczas zaciskania zębów.

Mówiąc prościej – odpowiednie ustawienie języka w spoczynku może pozytywnie wpływać na rozluźnienie zaciskanych mięśni. Znaczące okazuję się to, że odpowiednie spoczynkowe ustawienie języka występuje również w nocy – kiedy to niemożliwe jest kontrolowanie przez pacjenta zaciśnięcia zębów. Stąd wysnuć można wniosek – język zmniejsza natężenie dolegliwości związanych z buksizmem.

Jest jednak tylko jeden warunek – spoczynkowe ustawienie języka musi być normatywne, ponieważ tylko wtedy możliwe jest czerpanie korzyści płynących z tej pozycji. Pozycja ta również pozytywnie wpływa na odciążenie bolących stawów skroniowo-żuchwowych, szczególnie tych w których występuje wysięk i zapalenie. W naszej klinice terapię języka prowadzą logopedzi, którzy analizują przebieg wszystkich realizowanych przez język funkcji. Nie powinno zatem dziwić, że nierzadko w procesie rehabilitacji stawów skroniowo-żuchwowych czy odcinka szyjnego kręgosłupa, nieodłącznym elementem procesu staje się wizyta u logopedy i wdrożenie działań terapeutycznych.

Kolejną istotną funkcją języka jest połykanie. Istnieje jeden prawidłowy sposób połykania. Każdy inny wariant ruchu języka w trakcie tego procesu, może stanowić przyczynę wielu dolegliwości zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi oraz wtórnie w obrębie całego ciała. Zaskakujący może być fakt, że połykamy nawet do 2000 razy dziennie. Z uwagi na dużą częstotliwość tego procesu, nieprawidłowa technika połykania może stanowić przyczynę m.in. wad zgryzu, wad postawy, przeciążeń mięśni (a w konsekwencji bólu pochodzenia mięśniowego), oraz wtórnych nieprawidłowości min. Bólów głowy czy zaburzeń zlokalizowanych w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Wewnątrzustne funkcje są elementem, który nierzadko nie jest uwzględniany w diagnostyce stomatologicznej.

Otóż język nie boli. Ale nieprawidłowa jego praca może bezpośrednio wpływać na jakość życia oraz wdrażanego leczenia. Na podstawie analizy powyższych funkcji języka, można jednogłośnie stwierdzić, że leczenie stomatologiczne w określonych przypadkach może okazać się nieskuteczne – szczególnie, gdy język nie realizuje swoich funkcji prawidłowo. Wbrew pozorom przy nieprawidłowej pracy języka nie tylko leczenie ortodontyczne stoi pod znakiem zapytania, ale również leczenie protetyczne, periodontologiczne, estetyczne czy szynoterapia. W każdym z tym działań nieodłącznym elementem diagnozy jest ewaluacja przebiegu funkcji języka.

Pod pozorem wielu dolegliwości zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi, często kryje się jego nieprawidłowa praca. Niepozorne, a dające spektrum objawów. Optymistyczny jest fakt, że terapia wszystkich powyższych czynności języka, często w naszej klinice zamyka się w protokole kilku spotkań terapeutycznych. Ich celem jest wypracowanie prawidłowego przebiegu tych funkcji i utrwalenie ich jako nawyku, który pozostaje z pacjentem na zawsze.

Wbrew pozorom dla organizmu często nie jest ważny sposób połykania (choć ten minimalizuje ryzyko wielu nieprawidłowości), a przede wszystkim istotne jest odżywienie organizmu.

Czyli nieważne JAK, ważne ŻEBY. Warto jednak pamiętać, że „bylejakość” pracy języka niesie za sobą ryzyko rozwoju określonych patologii, a nieuwzględnienie funkcji języka w terapii stawia jakość tej terapii i trwałość jej efektów pod wielkim znakiem zapytania.

Rozgryź swój język z logopedą!

Wyobraź sobie życie bez bólu i ograniczeń ruchowych

Umów się na wizytę już dziś!

Scroll to Top