12 lipca, 2023

Oddech wspierający organizm człowieka. Różnica między zdrowyma niezdrowym oddechem spoczynkowym.

Autor: Dominik Sieńko

Logopeda, certyfikowany trener wokalny Modern Vocal Training, instruktor metody oddechowej Butejki, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego

Zdrowy oddech jest spokojny, cichy, regularny, przeponowy (inaczej całościowy, żebrowo-przeponowo-brzuszny), praktycznie niezauważalny oraz zawsze przez nos. W przypadku normalnego spoczynkowego oddychania osoby dorosłej powinniśmy zaobserwować między 10 a 12 oddechów na minutę, każdy o objętości około 500 ml powietrza. Takie oddychanie jest w stanie zapewnić pożądaną objętość oddechową 5–6 litrów powietrza na minutę (McKeown 2015, s. 23).

Powszechnie obserwowaną dysfunkcją u pacjentów trafiających na wizytę do logopedy jest oddychanie torem ustnym, co stanowi duży problem. Oddychanie przez usta może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Z punktu widzenia logopedycznego do najbardziej szkodliwych można zaliczyć:

  • zwiększoną liczbę infekcji górnych dróg oddechowych (powietrze pobierane torem ustnym jest nieogrzane, nieoczyszczone i nienawilżone, brak korzyści z tlenku azotu (NO) produkowanego m.in. w zatokach przynosowych, który ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe oraz działa przeciwzapalnie),
  • zaburzenia w zakresie funkcji prymarnych (pozycja spoczynkowa języka, warg oraz ustna faza połykania),
  • nieprawidłowości w rozwoju twarzoczaszki oraz kształtowaniu się podniebienia,
  • wady zgryzu,
  • wady wymowy,
  • problemy z koncentracją oraz inne problemy behawioralne (Pluta-Wojciechowska 2021, McKeown 2022). 
     

Poniżej tabela przedstawiająca obserwowalne u pacjentów różnice pomiędzy niezdrowym „ciężkim oddechem” a wspierającym nasz organizm zdrowym oddechem przez nos. 

Tabela 1. Różnice pomiędzy zdrowym a niezdrowym oddechem w spoczynku 

Zdrowy oddech
wdech i wydech przez nos
powolny
regularny
niesłyszalny
niewidoczny, delikatny
przeponowy
częste wzdychanie – nie występuje
ziewanie z zamkniętymi ustami
spokojny oddech podczas rozmowy
łagodny oddech w nocy
częste pociąganie nosem – nie występuje
Ciężki oddech   
przez usta
szybki
nieregularny
głośny
wyraźne ruchy oddechowe 
duże ruchy klatki piersiowej
częste wzdychanie
częste ziewanie
duże oddechy podczas rozmowy   
bezdech senny
częste pociąganie nosem

Źródło: A. Ryczek, Podstawy metody Butejki/Buteyko, https://butejko.pl/metoda-butejki/podstawy-metody-butejko/ [dostęp: 1.07.2023]. 

Jeśli zauważasz u siebie symptomy, które wskazują na nieprawidłowości w oddechu, skontaktuj się z osobą specjalizującą się w terapii oddechowej. Otrzymasz od niej cenne wskazówki, które pomogą Ci powrócić z oddechem na właściwe tory. Zadbaj o siebie przez oddech! 

Bibliografia:

McKeown P., 2015, Metoda Butejki, (w:) Spokojny oddech, spokojny umysł. Połączenie metody butelki i treningu uważności, Helena Ryczek, s. 22–39.

McKeown P., 2022, Terapeutyczny Oddech, Helena Ryczek.

Pluta-Wojciechowska D., 2021, Zaburzenia czynności prymarnych i artykulacji. Podstawy postępowania logopedycznego, Ergo-Sum.

Wyobraź sobie życie bez bólu i ograniczeń ruchowych

Umów się na wizytę już dziś!

Scroll to Top