Artrocenteza - płukanie stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ)
Artrocenteza, czyli płukanie stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ), to mało inwazyjna procedura mająca na celu pobranie płynu stawowego do analizy, ewakuację nadmiaru płynu w stanach patologicznych oraz podanie kwasu hialuronowego Biolevox HA 1,6% bezpośrednio do stawu TMJ.
Płukanie stawu skroniowo-żuchwowego jest integralną częścią rehabilitacji stomatologicznej. W procedurze PRP, w zależności od systemu, pobiera się od 10 ml (PRP GLO) do 120 ml (PRP Angel) pełnej krwi, która następnie jest odwirowywana przez 15-30 minut. Koncentrat PRP aplikowany jest bezpośrednio na stawy i tkanki, a sam proces podania trwa około 5 minut. Zabieg wykonuje się pod kontrolą USG, używając jednorazowego sprzętu w sterylnych warunkach, a pacjent pozostaje na obserwacji przez około 30 minut po podaniu PRP. Procedurę PRP można powtarzać wielokrotnie.
Po iniekcji pacjent może odczuwać ból, rozpieranie lub dyskomfort w miejscu podania PRP, a także rzadko zapalenie, obrzęk stawu czy podwyższoną temperaturę ciała. W przypadku takich objawów zaleca się przyjmowanie Paracetamolu i chłodzenie miejsca podania. W dniu zabiegu pacjent powinien odpoczywać i unikać przyjmowania leków z grupy NLPZ (np. Ibuprofen, Ketoprofen, Diclofenac).
Pacjent nie powinien przyjmować leków przeciwzakrzepowych na 48 godzin przed i 24 godziny po zabiegu. W dniu pobrania i podania PRP pacjent może spożywać posiłki i powinien być dobrze nawodniony (około 2 litry wody).